تبلیغات
علمی - انتقال حرارت به روش جابجایی آزاد
علمی
علم را از هر جایی بجوی
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 مهر 1388 توسط صابر عابدی | نظرات ()

مسئله كنوكسیون طبیعی در محیط بسته با یك منبع تولید حرارت یكی از مسائل بسیار جالب است كه مورد توجه بسیاری از مهندسانی كه در این زمینه فعالیت می‌كنند قرار گرفته. در مسائلی از قبیل انتقال حرارت از روی رادیاتور در ساختمانها، انتقال حرارت در سردخانه‌ها و یخچالهای خانگی، بردهای الكتریكی و غیر و باكنوكسیون طبیعی در محیط بسته مواجه هستیم. در این پژوهش انتقال حرارت از روی یك منبع تولید حرارت در یك محیط بسته مورد مطالعه قرار می‌دهیم. معادلات اصلی حاكم بر جریان سیال شامل بقاء جرم، مومنتوم و انرژی با استفاده از روش احجام محدود به فرم تبدیل شده‌اند. در انتقال حرارت به روش كنوكسیون اجباری با خواص ثابت سیال معادلات مومنتوم و انرژی بطور مستقل قابل حل می‌باشند اما در حالت جابجائی طبیعی چون دانستیه در جمله شناوری معادله مومنتوم تابع دما می‌باشد. معادلات مومنتوم‌و انرژی وابسته به یكدیگر بوده و باید همزمان حل شوند. در معادلات مومنتوم جمله مجهول فشار نیز وجود دارد كه با استفاده از الگوریتم سیمپلر مقدار آن طوری محاسبه می‌گردد كه معادله پیوستگی ارضا می‌شود. دستگاه معادلات جبری بدست آمده با استفاده از روش ضمنی خط به خط و الگوریتم توماس (tdma) حل می‌شود. نتایج محاسبات به صورت میران جریان و توزیع دما از بردارهای سرعت ، خطوط جریان و خطوط دما حاصل شده است . اثرات عدد را لی و طول منبع حرارتی در دو جهت قائم و افقی بر روی عدد نوسلت مورد بررسی قرار گرفته است . نتایج حاصل نشان می‌دهد با افزایش عدد رالی و افزایش طول منبع حرارتی، عدد نوسلت افزایش می‌یغابد. و تاثیر افزایش سطح منبع حرارتی بر روی عدد نوسلت در جهت افقی بیشتر از جهت قائم می‌باشد.

مطالعه انتقال حرارت به روش جابجایی مختلط در سرمایش پره های سوزنی

دراین پروژه فرآیند خنك سازی فینهای سوزنی شكل به روش جابجایی مختلط مورد بررسی قرار گرفته شده است . به منظور افزایش انتقال حرارت از فین ها و نیز ازدیاد نیروی درافت سیال دودكش در بالای پایه نگهدارنده فین ها منظور شده است مجموعه فین های سوزنی و صفحه متصل به آن بصورت یك محیط متخلخل با جریان فورچمبر مدل شده است .آنگاه وضعیت اپتیمم آرایه این فین های سوزنی برای مقادیر معین گرمای اتلافی از سیستم بر حسب مقادیر بهینه قطر فین ها و ضریب تخلخل آنها برای جریان كاملا توسعه یافته بدست آمده است . نتایج بدست آمده با داده های موجود توسط سایر محققین مقایسه گریده و اثرات جریان جابجایی مختلط در مقایسه با جریان آزاد بحث شده است.

انتقال حرارت به روش جابجایی

در این حالت انتقال حرارت توسط توده از سیال صورت می گیرد و بنابراین به مایعات و گازها مربوط می شود. در جابجایی طبیعی انتقال حرارت به دلیل تغییر در وزن مخصوص كه خود به علت تغییر در دما می باشد ، صورت می گیرد . در جابجایی اجباری انتقال حرارت به صورت نفوذ سیال درشرایط درهم و به اجبار صورت می گیرد.

میزان حرارت منتقل شده درهر ساعت از رابطه Q=UR∆T بدست می آید . برای محاسبه هر كدام از عوامل موجود در فرمول باید ضریب جابجایی مشخص باشد . برای این كار لازم است ضریب جابجایی تك تك لایه ها محاسبه و یا تخمین زده شود. گروه های بدون  بعد با موفقیت چشمگیری جهت محاسبه ضریب جابجایی بكار رفته است و از آنالیز بعدی بخوبی در حل مسائل جابجایی استفاده شده است.
درباره وبلاگ
این وبلاگ در تاریخ 28/1/1388 توسط اینجانب صابر عابدی كارشناس مهندسی شیمی راه اندازی شده است و امیدواریم بتوانیم با راه نمایی شما بیننده گرامی در هرچه بهتر شدن وبلاگ تلاش کنیم.
موضوعات
آخرین مطالب
نظر سنجی
نظر من درباره فعالیت های انجمن

نویسندگان
آرشیو مطالب
پیوند ها
پیوندهای روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

 

 

ابزار وبلاگ

قالب وبلاگ

دانلود آهنگ